Klobouky aneb Trend, který nemizí

Pokud si myslíte, že móda klobouků už dávno pominula a setkáte se s nimi nanejvýše na zašlých fotografiích v rodinném albu, tak se hluboce mýlíte. I v dnešní době jsou klobouky považovány za symbol elegance a vkusu. Rozhodně nepatří pouze do vyšší společnosti, hodí se i na běžné nošení.

Krása starých časů

Samozřejmě bývaly doby, ve kterých bylo nošení klobouků mnohem rozšířenější, než dnes. Abychom odhalily původ nejrůznějších pokrývek hlavy, budeme muset zapátrat hluboko v historii. Například před více než pěti tisíci lety se ve starověkém Egyptě zcela běžně používaly slaměné pokrývky hlavy, které měly svého nositele chránit před ostrými slunečními paprsky. Ženy měly tyto kloboučky navíc doplněny i závojem. Ve středověku došlo k velikému rozmachu klobouku, který plnil nejen estetickou funkci. Díky pokrývce hlavy bylo možné určit i společenské postavení člověka či jeho příslušnost. Dámy nosily špičaté klobouky ve tvaru kornoutu, kterým se říkalo heniny. Ani muži se nenechali zahanbit, například císař Rudolf II. nosil klobouk mnohem častěji, než královskou korunu!

Jak vybrat ten správný?

Na internetu i v kamenných obchodech najdete širokou škálu klobouků různých barev, tvarů i stylů. Jak ale vybrat ten správný? Klobouk, stejně jako boty či kabelka, by měl být součástí vašeho outfitu, tím pádem by s ním měl ladit nebo naopak vytvářet kontrast. Pokud zvolíte pestrobarevné šaty s mnoha vzory, pokrývka hlavy by měla být spíše jednoduchá. Rozhodnete-li se ale odít do černé barvy, uzdu své fantazii můžete popustit právě díky doplňkům, mezi které klobouky řadíme. Změřte si obvod hlavy, aby vám klobouček perfektně seděl a nepadal do očí. Inspiraci najdete i u celebrit nebo britské královské rodiny.


Některé typy klobouků

  • Slaměný: Jeden z nejznámějších a nejnošenějších klobouků v dnešní době. Ženy jej obvykle vytahují v parných letních měsících, hodí se na pláž, k bazénu, ale i do města.
  • Baret: Tato pokrývka hlavy není určena pouze pro dámy, ale i muže. Zarytou klasikou jsou barety v černé barvě ve francouzském střihu. Můžete se ale pustit i do odvážnějších barev či materiálů. Nebo svůj baret ozdobte nápadnou sponou či květinou.
  • Toka: Jedná se o dámský ručně tvarovaný klobouček bez krempy, který se nejčastěji vyrábí z plsti nebo kožešiny. Jeho tvar připomíná lodičku římských vojáků v Panonii.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)


 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek